Topraklama Raporu

Topraklama Raporu

TOPRAKLAMA RAPORU hangi kurumlarda geçerli?

·     TSE Belgelendirme

 ·     İş Güvenliği (İSG) 

 ·     Çalışma Bakanlığı

 ·     BelediyeRuhsat İşleri

 ·    Marka Tescil İşleri

 ·     İtfaye ve diğer tüm resmi kurumlarda geçerlidir.

 

Topraklama Raporu ekinde neler olmalı ?

·     Topraklama Yetki Belgesi

·     SMM Belgesi

·     Büro Tescil

·     Topraklama Megerinin, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) belgeli kurum tarafından yapılmış kalibrayon sertifikası

Topraklama Raporunu sizden neden almalıyım?

Elektrik Mühendisleri odasına kaydımız bulunmaktadır. SMM belgemiz fimamızın adınadıır. Topraklama ölçümü yapmak için mühendislerimizin topraklama yetki belgeri mevcuttur. Ekiplemizle sürekli ve hızlı hizmet vermekteyiz. Topraklama ölçüm raporlarını kayıt altında tutmaktayız, raporu başka bir kuruma verdiğinizde, yada kaybolduğunda geçerlilik tarihi içinde hiç bir ücret ödemeden tekrar bizden alabiliyorsunuz.

TOPRAKLAMA ÖLÇÜM RAPORU için 0 216 427 66 25 arayınız...

Konu hakkında teknik detaylar

İlk olarak kafanıza takılan ve cevabını kolay bulamıyacağınız sorulara deyinmek istiyorum.

Soru: Topraklama ile Nötr arasında gerilim ne olmalı ve neden düşük olmalı?           Cevap: 1 Volt’un altında olmalıdır. Sebebi kullandığımız elektronik cihazların (Buzdolabı, Tv, asansör, CNC, … ve aklınaza gelen birçok cihazda elektronik kart vardır.) üzerinde bulunan kartlarda yanmaya sebep olabilir.

Soru: Devrede RCD (Kaçak akım rölesi) varsa topraklama gereklimidir? Neden?                        Cevap: RCD kaçak algılarsa devreyi keser topraklama varsa kaçak olur olmaz keser, topraklama yoksa biz kaçak olan cihaza dokununca kaçağı görür keser (Yani toprak hattı görevini biz gördük). Eğer RCD niz çin malı değilse ve çalışıyorsa hiçbir sıkıntı olmaz.

Soru: Nötr deki gerilim olumasının sebepleri nelerdir? Nasıl çözülür?                        Cevap: Bir çok nedeni vardır, Mesala bir bakanın serverlarında nötr de gerilim yükselmesi yaşanıyorsa veri kayıplarına neden olabilir.

Topraklama raporu sınır değer nedir? Nasıl hesaplanır?

Topraklama direnç değeri neden olduğunca küçük olmalı? Topraklama sınır değer nedir? YG hatlarında neden yıldız noktası yoktur? Elektriği neden YG olarak taşıyoruz? Trafonun yıldız noktası nedir? Parafudr nasıl çalışır?

Sorularınız için destek@topraklama.com.tr adresine mail atınız cevaplar internet simizden yayınlanacaktır.

Topraklama 50 Volt üzerinde gerilim üzerinde bütün işletmelerde yapılması zorunludur. 50 volt’un sınır değer olmasının nedeni İnsanın etkileneceği üst gerilim sınırıdır. Topraklama yapmak sadece bakır çubuk çakmak veya bakır levhayı toprağa gömerek yapılmaz, topraklama yapılacak işletme incelenmeli mümkünse inşaat aşamasında temelde galvaniz şerit kafes sistemi yaparak topraklama tesisi yapılmalıdır. İşletmedeki tüm metal aksamlar temel topraklamayla birleştirilmelidir. Yıldırımlık, faraday kafesi, paratoner mutlaka temel topraklamaya bağlanmalı, eğer bu mümkün değilse en az 20 metre açığa yene bir topraklama tesisi yapılmalıdır.

Koruma topraklaması ; İnsanların emliyetlerini sağlama için devre kesici RCD veya sigortanın devreyi açması için yapılan topraklamadır.

İşletme topraklaması ; herhangi bir cihazın görevini yapaması için topraklamaya topraklamaya ihtiyaç duyuyorsa  buna işletme topraklama sı adı verilir. (Trafo, paratoner, parafudr.. gibi )


Ameliyathanelerde topraklama nasıl yapılır?

Laboratuarlarda topraklama nasıl yapılır?

Topraklama raporu hazırlanmadan önce tesis incelenmeli ve TN veya TT sistemi olduğu tespit edilmeli (Tesisin kendine ait trafosu yoksa kesin TT). Raporun geçerliklik süresi, firma ünvanı, firma adresi, ölçüm tipi, ölçüm noktaları, ölçüm değerleri gibi bilgiler mutlaka topraklama raporunda olmalıdır.